Stres Azaltma Stratejileri

0
65

Karakteriniz, olaylara yaklaşımınız, beslenme biçiminiz, kafein tüketiminiz stres düzeyinizi etkilemektedir. Sizler için derlediğimiz stresi azaltma stratejilerine hep birlikte göz atalım.

Kendinizi Önceliklendirin: Her zaman hissetmeyebilir veya inanmayabilirsiniz, ancak hayatınızdaki en önemli insansınız. Kendinizi öncelik haline getirmek bencilce bir şey değildir, stresi azaltmak için harika bir yoldur. Strese girdiğimizde kendimizi aşmaya ve refahımızı feda etmeye meyilliyizdir.

Öğün Atlamayın: Kendinizi öncelik haline getirme fikrini kazandıktan sonra, bir sonraki kişisel bakım yönteminiz düzenli bir şekilde beslenmektir. Öğün atlamak vücudumuzu stresli bir duruma sokar ve stres metabolizmayı yavaşlatarak yağ depolanmasına neden olur.

Besin Değeri Yüksek Gıdalar Seçin: Yağ ve şekerle dolu yiyecekler stres düzeyinizi arttırabilir. İyi besin değeri yüksek olan yiyecekler vücudumuzun kendini iyi hissetmesine yardımcı olarak, stresi azaltacaktır. B vitaminleri açısından zengin gıdalar, magnezyum, C vitamini ve omega 3 içeren gıdalar stres seviyesini azaltmaktadır.

Sağlıklı Atıştırmalıklar Tüketin: Stresli veya meşgulken daha sağlıklı beslenmenin yapmanın püf noktası, acıktığınızda sağlıklı yiyeceklere kolay erişmenizdir. Kuruyemiş, yoğurt ve meyve sağlıklı atıştırmalıklar için iyi birer örnek oluşturmaktadır.

Meditasyon Yapın: Meditasyon stresi azaltmak için mükemmel bir yoldur. Birçok güçlü iş adamı stresi hafifletmek ve odağı yeniden kazanmak için meditasyonu kullanmaktadır. Meditasyon, şimdiki zamanda neler olduğuna odaklanmanıza yardımcı olur, zihninizi yavaşlatır ve vücudunuzu rahatlatır. Bilim, meditasyonun kortizol seviyelerinin düşürülmesine de yardımcı olduğunu göstermiştir.

Kafein Alımınızı Azaltın: Kafein bir uyarıcıdır ve stres hormonu seviyenizi artırabilir. Kahve ve çay tüketiminizi azaltarak veya kafein oranı düşük içecekleri tercih ederek kafein alımınızı azaltabilirsiniz.

Gerektiğinde Yardım ve Destek Alın: Bu konuda asla yalnız değilsiniz. İşlerin kontrolden çıktığını hissetmeye başlarsanız, dış destek alın. Bu bir doktor, terapist, beslenme uzmanı veya güvenilir bir arkadaştan olabilir, yardım istemek zayıflık değildir. Kendinizi devam ettirmek için elinizden gelenin en iyisini yapmanız önemlidir.

Referans:

https:// www. edisoninst.com/eating-to-manage-stress/

Önceki İçerikYüksek Potasyum İçeren Gıdalar
Sonraki İçerikLİMONUN FAYDALARI
1983 yılında İzmir’de doğmuştur. İlk, orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamlamıştır. 2001-2005 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi İstatistik lisans eğitimine devam etmiştir. Lisans eğitimin ardından, özel sektörde bilgisayar yazılımı alanında çalışırken 2008 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Medikal İnformatik yüksek lisans eğitimine başlamış ve 2011 yılında mezun olmuştur. Profesyonel meslek yaşamına öğretim görevlisi olarak devam eden Taşbaş Ustaoğlu’nun 2014 yılında başladığı doktora eğitimi halen devam etmektedir. Klinik karar destek sistemleri ve sağlık bilişimi konularında çalışmalar yapmaktadır. Bilgi yönetiminin teknik ve sosyal boyutu özel ilgi alanıdır. Mesleki ilgi alanları dışında meditasyon, doğal taşlar ve aromaterapi ile ilgilenmektedir. Seyahat etmekten ve okumaktan hoşlanmaktadır. Bulimon.com kurucu ortağı ve içerik editörüdür.