Stres Azaltma Stratejileri

0
147

Karakteriniz, olaylara yaklaşımınız, beslenme biçiminiz, kafein tüketiminiz stres düzeyinizi etkilemektedir. Sizler için derlediğimiz stresi azaltma stratejilerine hep birlikte göz atalım.

Kendinizi Önceliklendirin: Her zaman hissetmeyebilir veya inanmayabilirsiniz, ancak hayatınızdaki en önemli insansınız. Kendinizi öncelik haline getirmek bencilce bir şey değildir, stresi azaltmak için harika bir yoldur. Strese girdiğimizde kendimizi aşmaya ve refahımızı feda etmeye meyilliyizdir.

Öğün Atlamayın: Kendinizi öncelik haline getirme fikrini kazandıktan sonra, bir sonraki kişisel bakım yönteminiz düzenli bir şekilde beslenmektir. Öğün atlamak vücudumuzu stresli bir duruma sokar ve stres metabolizmayı yavaşlatarak yağ depolanmasına neden olur.

Besin Değeri Yüksek Gıdalar Seçin: Yağ ve şekerle dolu yiyecekler stres düzeyinizi arttırabilir. İyi besin değeri yüksek olan yiyecekler vücudumuzun kendini iyi hissetmesine yardımcı olarak, stresi azaltacaktır. B vitaminleri açısından zengin gıdalar, magnezyum, C vitamini ve omega 3 içeren gıdalar stres seviyesini azaltmaktadır.

Sağlıklı Atıştırmalıklar Tüketin: Stresli veya meşgulken daha sağlıklı beslenmenin yapmanın püf noktası, acıktığınızda sağlıklı yiyeceklere kolay erişmenizdir. Kuruyemiş, yoğurt ve meyve sağlıklı atıştırmalıklar için iyi birer örnek oluşturmaktadır.

Meditasyon Yapın: Meditasyon stresi azaltmak için mükemmel bir yoldur. Birçok güçlü iş adamı stresi hafifletmek ve odağı yeniden kazanmak için meditasyonu kullanmaktadır. Meditasyon, şimdiki zamanda neler olduğuna odaklanmanıza yardımcı olur, zihninizi yavaşlatır ve vücudunuzu rahatlatır. Bilim, meditasyonun kortizol seviyelerinin düşürülmesine de yardımcı olduğunu göstermiştir.

Kafein Alımınızı Azaltın: Kafein bir uyarıcıdır ve stres hormonu seviyenizi artırabilir. Kahve ve çay tüketiminizi azaltarak veya kafein oranı düşük içecekleri tercih ederek kafein alımınızı azaltabilirsiniz.

Gerektiğinde Yardım ve Destek Alın: Bu konuda asla yalnız değilsiniz. İşlerin kontrolden çıktığını hissetmeye başlarsanız, dış destek alın. Bu bir doktor, terapist, beslenme uzmanı veya güvenilir bir arkadaştan olabilir, yardım istemek zayıflık değildir. Kendinizi devam ettirmek için elinizden gelenin en iyisini yapmanız önemlidir.

Referans:

https:// www. edisoninst.com/eating-to-manage-stress/