Meşhur Balat Semtinin Adı Nereden Geliyor?

0
87

Evliya Çelebi seyahatnâmesine göre İstanbul’un Balat semtinin adı Türkçe “Bal at!” söyleyişinden geliyormuş. Ama bu semtin bulunduğu bölgenin Bizans devrinde bataklık olduğunu ve bataklığın da balateus kelimesi ile karşılandığını öğrendiğimizde Rumca bu yer adının Türkçe ile açıklaması havada kalır.
Ayrıca bu kökten hâlâ yaşayan kelimelerin Meselâ Macaristan’daki Balaton Gölü’nün adının anlamının “Bataklık Gölü” olduğunu öğrenince insan şaşırır kalır.


Kaynak: SERTKAYA, Osman Fikri. ETİMOLOJİ NEDİR-NE DEĞİLDİR VE.

Önceki İçerikEn İyi Android Oyunları – Ocak 2019
Sonraki İçerikHindistan Cevizi Yağı Saç Uzatır mı?
1983 yılında İzmir’de doğmuştur. İlk, orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamlamıştır. 2001-2005 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi İstatistik lisans eğitimine devam etmiştir. Lisans eğitimin ardından, özel sektörde bilgisayar yazılımı alanında çalışırken 2008 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Medikal İnformatik yüksek lisans eğitimine başlamış ve 2011 yılında mezun olmuştur. Profesyonel meslek yaşamına öğretim görevlisi olarak devam eden Taşbaş Ustaoğlu’nun 2014 yılında başladığı doktora eğitimi halen devam etmektedir. Klinik karar destek sistemleri ve sağlık bilişimi konularında çalışmalar yapmaktadır. Bilgi yönetiminin teknik ve sosyal boyutu özel ilgi alanıdır. Mesleki ilgi alanları dışında meditasyon, doğal taşlar ve aromaterapi ile ilgilenmektedir. Seyahat etmekten ve okumaktan hoşlanmaktadır. Bulimon.com kurucu ortağı ve içerik editörüdür.