LİMONUN FAYDALARI

0
192

Kalp Hastalıklarını Önlemede ve Kolesterolü Düşürmede Yardımcıdır

Limon iyi bir C vitamini kaynağıdır. Bir limon, günlük alımın % 51’ini karşılar ve bir adeti ortalama 31 mg C vitamini içerir. Araştırmalar, C vitamini açısından zengin meyve ve sebzelerin yenilmesinin kalp hastalığı ve felç riskini azalttığını göstermektedir. Ancak, kalp için iyi olduğu düşünülen sadece C vitamini değildir. Limonlardaki lif ve bitkisel bileşikler de kalp hastalığı için bazı risk faktörlerini önemli ölçüde azaltabilmektedir. Örneğin, bir çalışmada, bir ay boyunca günde 24 gram narenciye özü yemenin toplam kan kolesterol seviyesini düşürdüğü ortaya konulmuştur. Limonlarda bulunan bitki bileşikleri olan hesperidin ve diosmin kolesterolü düşürmektedir.

Kilo Kaybına Yardımcı Olur

Limon genellikle kilo kaybına yardımcı bir yiyecek olarak gösterilir ve bunun neden olduğu hakkında birkaç teori vardır. Yaygın bir teori, içlerinde çözünen pektin lifinin midenizde genişlemesi, daha uzun süre tam hissetmenize yardımcı olmasıdır. Diğer bir teori ise limonlu sıcak su içmenin kilo vermenize yardımcı olacağıdır. Bununla birlikte, içme suyunun yaktığınız kalori sayısını geçici olarak arttırdığı bilinmektedir. Araştırmalar, limon özleri içindeki bitki bileşiklerinin, çeşitli şekillerde kilo alımını önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bir çalışmada, besi diyetindeki farelere, limonun kabuğundan çıkarılan limon polifenolleri verilmiş ve bu farelerin limon polifenolleri verilmemiş farelere göre daha az kilo ve vücut yağı kazandıkları görülmüştür.

Böbrek Taşı Oluşumunu Önler

Böbrek taşları, atık ürünler böbreklerinizde kristalleştiğinde ve biriktiğinde oluşan küçük topaklardır. Sitrik asit, idrar hacmini artırarak ve idrar pH’sini artırarak böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olmaktadır. Günde sadece 1/2 su bardağı (4 ons veya 125 ml) limon suyu, taş oluşumunu önlemeye yardımcı olacak kadar sitrik asit sağlamaktadır.

Kansızlıkla Savaşır

Demir eksikliği yediğiniz yiyeceklerden yeterince demir alınmadığında oluşmaktadır. Limonlar bir miktar demir içermektedir, ancak temel olarak tükettiğiniz besinlerden demir emiliminizi arttırarak kansızlığı önlemektedir. Limonlar hem C vitamini hem de sitrik asit içerdiğinden, diyetinizden mümkün olduğunca fazla demir almanızı sağlayarak kansızlığa karşı koruma sağlayabilmektedirler.

Kanserle Mücadeleye Yardımcı Olur

Meyve ve sebzeler açısından zengin olan sağlıklı bir diyet, kanserlerin önlenmesine yardımcı olmaktadır. Hayvan çalışmaları, limon yağında bulunan bir bileşik olan D-limonenin antikanser özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Çalışmalarda bu bileşiklerin kötü huylu gelişmesini engellediği keşfedilmiştir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir Ve Detox Etkisi Sağlar

Güçlü antibakteriyel özellikleri ile limon suyu enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur. Detoks etkisi sağlar. C vitamini ile birlikte limonlar da zengin bir potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum vs. kaynağıdır. Soğuk algınlığı ile savaşmaya yardımcı olmaktadır. Limon suyu ayrıca karaciğeri temizlemede çok etkilidir. Ilık suyla birlikte limon suyu sindirime yardımcı olmakta ve doğal bağırsak hareketlerini düzenlemektedir. Sindirim sağlığının korunmana yardımcıdır. Limonun anti-enflamatuar özellikleri, solunum yolu enfeksiyonları, boğaz ağrısı ve bademcik iltihabı ile mücadelede yardımcı olmaktadır.

Limon,  sıcak suyla birlikte tüketildiğinde, vücuda elektrolitler sağladığı için vücudun nemli kalmasına yardımcı olmaktadır. Sıcak suyla birlikte limon suyu, diş ağrısını gidermeye yardımcı olduğu ve diş eti iltihabını önlediği için diş sağlığınıza da katkılar sunmaktadır.

Kaynaklar:

https:// www. healthline.com /nutrition/6-lemon-health-benefits

Crowell, P. L. (1999). Prevention and therapy of cancer by dietary monoterpenes. The Journal of nutrition, 129(3), 775S-778S.

Fukuchi, Y., Hiramitsu, M., Okada, M., Hayashi, S., Nabeno, Y., Osawa, T., & Naito, M. (2008). Lemon polyphenols suppress diet-induced obesity by up-regulation of mRNA levels of the enzymes involved in β-oxidation in mouse white adipose tissue. Journal of clinical biochemistry and nutrition, 43(3), 201-209.

Joshipura, K. J., Hu, F. B., Manson, J. E., Stampfer, M. J., Rimm, E. B., Speizer, F. E., … & Willett, W. C. (2001). The effect of fruit and vegetable intake on risk for coronary heart disease. Annals of internal medicine, 134(12), 1106-1114.

Péneau, S., Dauchet, L., Vergnaud, A. C., Estaquio, C., Kesse-Guyot, E., Bertrais, S., … & Galan, P. (2008). Relationship between iron status and dietary fruit and vegetables based on their vitamin C and fiber content–. The American journal of clinical nutrition, 87(5), 1298-1305.

Penniston, K. L., Nakada, S. Y., Holmes, R. P., & Assimos, D. G. (2008). Quantitative assessment of citric acid in lemon juice, lime juice, and commercially-available fruit juice products. Journal of Endourology, 22(3), 567-570.