Kilonuzu Etkileyen Hormonlar

0
57

Vücudumuz kompleks bir yapıdadır ve sağlıklı olmak için hormonların dengeli olması gereklidir. Hormonlar bedenimizde haberci olarak hareket eder ve vücut fonksiyonlarını düzenler. Bazı hormonlar ise iştahınız ve kilonuz üzerinde önemli rol oynamaktadır.

Kortizol

Kortizol, vücudunuzun birincil stres hormonudur. Stres hissedildiğinde böbreküstü bezleri tarafından kan dolaşımına salınır ve yağlı, şekerli veya tuzlu yiyeceklere ilginizi arttırır. Eğer kortizol seviyesi sürekli yüksekse, yüksek kolesterol ve trigliserit seviyelerine, göbek çevresinde yağlanmaya, kas kütlesi kaybına ve yüksek tansiyona neden olabilir.

Kortizol Hormonu İçin Dengesizlik Belirtileri: Yiyecek bağımlılığı, uykuda kalmakta zorluk, öğleden sonra baş ağrısı veya halsizlik, halsizlik, ayağa kalkarken baş dönmesi, kilo vermekte zorluk veya sıklıkla tuz ve şeker tutkusu yaşarsanız, kortizol seviyeleriniz dengesiz olabilir.

Kortizol Nasıl Azaltılır: Kafein alımınızı azaltın, yoga veya meditasyon gibi stresi azaltma yollarını seçin ve protein, lif ve sağlıklı yağlarla dengeli yemekler yiyin.

İnsülin

İnsülin pankreas tarafından üretilir ve kandaki glikoz seviyelerini düzenler. Karbonhidrat veya şeker içeren bir öğün yedikten sonra, kana karışan glikoz, insülinin kanda artışına neden olur.

İnsülin Dengesizliğinin Belirtileri: Kısa süreli açlıkta baş dönmesi, susuzluğun artması, açken huzursuz duygular, şeker krizleri ve kilo vermekte zorluk çekmek veya ani kilo kaybı.

İnsülin Duyarlılığını İyileştirme: Şekerleri ve rafine edilmiş karbonhidratları azaltın veya bırakın, düzenli egzersiz yapın, bir magnezyum takviyesi alın ve sağlıklı yağlar tükettiğinizden emin olun.

Tiroid

Tiroid vücudumuzdaki tüm hücrelerin işlevini kontrol eder. Buna ruh hali, enerji, sindirim ve metabolizma da dahildir. Eğer tiroidiniz aktif değilse, genellikle kilo alımına ya da kilo vermekte güçlük yaşamanıza neden olabilecek düşük bazal metabolik hıza sahip olursunuz. Hipertiroidi durumunda ise kilo kaybı ve kilo alımında güçlük görülebilir.

Düşük Tiroid Fonksiyonu Belirtileri: Sabahları baş ağrıları, depresyon, anksiyete, yorgunluk, ekstremitelerinizde soğukluk, saç dökülmesi veya incelme, kuru cilt ve kabızlık durumlarında, tiroidiniz uygun seviyelerin altında çalışıyor olabilir.

Düzenli olarak tiroid hormon testi yaptırmayı ihmal etmeyin.

Referans:

https:// www. edisoninst.com/ how-balancing-your-hormones-can-help-you-lose-weight/

Önceki İçerikLİMONUN FAYDALARI
Sonraki İçerikKanser Karşıtı Gıdalar
1983 yılında İzmir’de doğmuştur. İlk, orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamlamıştır. 2001-2005 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi İstatistik lisans eğitimine devam etmiştir. Lisans eğitimin ardından, özel sektörde bilgisayar yazılımı alanında çalışırken 2008 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Medikal İnformatik yüksek lisans eğitimine başlamış ve 2011 yılında mezun olmuştur. Profesyonel meslek yaşamına öğretim görevlisi olarak devam eden Taşbaş Ustaoğlu’nun 2014 yılında başladığı doktora eğitimi halen devam etmektedir. Klinik karar destek sistemleri ve sağlık bilişimi konularında çalışmalar yapmaktadır. Bilgi yönetiminin teknik ve sosyal boyutu özel ilgi alanıdır. Mesleki ilgi alanları dışında meditasyon, doğal taşlar ve aromaterapi ile ilgilenmektedir. Seyahat etmekten ve okumaktan hoşlanmaktadır. Bulimon.com kurucu ortağı ve içerik editörüdür.