Kanser Karşıtı Gıdalar

0
62

Çalışmalar, bazı gıdalar ve kanser arasındaki bağları ortaya çıkarmaktadır ve bütünsel beslenme pratisyenlerinin hangi gıdaların risk oluşturduğunu ve hangi gıdaların kanseri önlemeye yardımcı olabileceğini bilmeleri önemlidir.

Hafifçe Pişirilmiş Sebzeler

Sebzeler kansere neden olan karsinogeneze karşı güçlü bir etki gösteren fitokimyasallar içermektedir. İnsanların her gün 6 porsiyondan fazla sebze yemeleri önerilir, çünkü bu, kanser oranlarını ve kanser nüks oranlarını azalttığı gösterilen miktardır. Lahana, brokoli, karnabahar ve Brüksel lahanası dahil olmak üzere lahana ailesindeki lahanalı sebzeler, kanser büyümesini engellediği gösterilen bileşiklere sahiptir. Bu sebzeler ayrıca kansere neden olan toksinlerin vücutta birikmesini azaltmak için detoksifikasyona yardımcı olur. Sebzeleri kızartmadan tüketin ve en az miktarda sıvı ile pişirin. Sebzeler iyi çiğnenmelidir.

Kırmızı Meyveler

Meyveler, doğada bulunan en güçlü antioksidanları içerir ve meyveler ne kadar taze ve koyu olursa, antioksidan içeriği o kadar yüksek olur. Bu antioksidanların, zararlı serbest radikallerin oluşumunu azalttığı ve kanser hücrelerinin oluşumunu önlerken DNA onarımını iyileştirdiği gösterilmiştir. Yaban mersini, böğürtlen, acai meyveleri, yaban mersini gibi meyveleri seçin. Organik ürünler satın aldığınızdan emin olun, çünkü böcek ilacı ile tedavi edilen normal meyveleri tüketmek sizi bu zararlı toksinlere maruz bırakacaktır.

Zerdeçal ve Sarımsak

Zerdeçal, kanser araştırmalarında geniş çapta incelenmiş ve baharatta bulunan kurkuminin, kanserin büyümesini engellediği ve laboratuvar ortamındaki kanser hücrelerini öldürdüğü bulunmuştur. Sarımsak ise kanseri önleyebilen ve genel detoksifikasyonunu destekleyebilen çok miktarda kükürt bileşikleri içermektedir. Sarımsak, soğan, pırasa, arpacık soğanı ve frenk soğanı ile hazırlanan yiyecekler tüketilmesi kanserle mücadelede yardımcıdır.

Mantar ve Domates

Mantarlar, bağışıklık sistemini uyarmaya yarayan polisakkaritler adı verilen uzun şeker molekülleri zincirlerini içerir. Shitake ve Maitake mantarları, polisakkaritleri bulunan en yaygın mantarlardır. Domates ise kanser gelişimini önlediği ve inhibe ettiği gösterilen yüksek seviyelerde karotenoid ve biyoflavonoid içerir.

Soya ürünleri

Tofu, tempeh ve miso gibi fermente edilmiş soya ürünleri, izoflavon adı verilen bileşikleri içerir. Bu moleküller hormon tamponları olarak işlev görür ve hormonlara duyarlı kanser riskini azaltır. Soya ürünlerinin Asya diyetlerinde yer alması nedeniyle, bunların Asya ülkelerinde yumurtalık, meme ve prostat kanseri için düşük kanser oranlarının arkasındaki neden oldukları öne sürülmüştür. Tamoxifen ve Arimidex gibi antagonistik ilaçlar alan kanser hastalarının günde en fazla 100 gram soya alması gerektiği belirtilmelidir.

Bir Bardak Yeşil veya Beyaz Çay

Bir bardak yeşil ya da beyaz çay içmenin, kanseri önlediği düşünülmektedir. Yeşil ve beyaz çaylar, kanser oranlarını azaltan kateşinler içermektedir. Japon matcha çayı en yüksek kateşin seviyesine sahiptir. Yeşil çaylar 3 dakika boyunca demlenerek hazırlanmalıdır.

Referans:

https:// www. edisoninst.com/ foods-that-have-potential-anti-cancer-effects/

Önceki İçerikKilonuzu Etkileyen Hormonlar
Sonraki İçerikGöz Sağlığınız İçin Faydalı Gıdalar
1983 yılında İzmir’de doğmuştur. İlk, orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamlamıştır. 2001-2005 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi İstatistik lisans eğitimine devam etmiştir. Lisans eğitimin ardından, özel sektörde bilgisayar yazılımı alanında çalışırken 2008 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Medikal İnformatik yüksek lisans eğitimine başlamış ve 2011 yılında mezun olmuştur. Profesyonel meslek yaşamına öğretim görevlisi olarak devam eden Taşbaş Ustaoğlu’nun 2014 yılında başladığı doktora eğitimi halen devam etmektedir. Klinik karar destek sistemleri ve sağlık bilişimi konularında çalışmalar yapmaktadır. Bilgi yönetiminin teknik ve sosyal boyutu özel ilgi alanıdır. Mesleki ilgi alanları dışında meditasyon, doğal taşlar ve aromaterapi ile ilgilenmektedir. Seyahat etmekten ve okumaktan hoşlanmaktadır. Bulimon.com kurucu ortağı ve içerik editörüdür.