Kafur Kullanımı

0
321

Ağrı kesici ve kaşıntı giderici olarak kullanılan kafur, ayak tırnağının mantar enfeksiyonlarını, siğilleri, uçukları, hemoroidleri ve osteoartriti tedavi etmek için de kullanılmaktadır. Kafur ürünleri cilde sürülerek (topikal uygulama) veya solunarak kullanılmaktadır.

Kafur topikal olarak uygulandığında ağrıyı ve şişliği azaltmaktadır. Tahriş olmuş ya da yaralı cilde kafur uygulamamak önemlidir, çünkü vücut tarafından hızlıca emilerek zehirlenmeye neden olabilir. Ayrıca, kafurun balgam sökücü özelliğinden faydalanmak, solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek ve bağırsak gazı (şişkinlik) semptomlarının giderilmesi için ağız yoluyla kafur alınması son derece risklidir. Kafur ağız yoluyla alındığında ciddi yan etkilere, hatta ölümlere neden olmaktadır.  İlk kafur toksisitesi semptomları hızlı bir şekilde ortaya çıkmakta (5 ila 90 dakika içinde), ağız ve boğazın yanması, bulantı ve kusmayı içermektedir. Ağız yoluyla yanlışlıkla kafur almanız durumunda vakit kaybetmeden hekiminize başvurmanız önerilmektedir. Kafurun ağız yoluyla alınması veya cilde uygulanması, potansiyel karaciğer hasarına bağlanmıştır. Teoride, kafur kullanmak karaciğer hastalıklarını daha kötü hale getirmektedir.

Kafur köklü bir halk ilacıdır ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak potansiyel yan etkileri güvenlik endişeleri oluşturmuş ve bu nedenle 1980’lerde ABD pazarından kaldırılmıştır.

Kafur, düşük konsantrasyonlarda bir krem ​​veya losyonla cilde uygulandığında çoğu yetişkin için güvenlidir. Kafur, kızarıklık ve tahriş gibi bazı küçük yan etkilere neden olabilir. Seyreltilmemiş kafur ürünleri veya % 11’den fazla kafur içeren ürünler kullanmak güvenli değildir. Yüksek doz kafur kullanımı cildi tahriş edici ve güvensiz olabilmektedir. Kafur aynı zamanda aromaterapinin bir parçası olarak küçük miktarlarda buhar olarak solunduğunda çoğu yetişkin için güvenlidir.

Hamilelik ve emzirme döneminde kafuru ağız yoluyla almak güvenli değildir. Hamilelik veya emzirme döneminde kafurun cilde uygulanmasının güvenliği bilinmemektedir. Sağlığınızı veya bebeğinizin sağlığını riske atmamak için hamilelik sırasında kafur kullanmaktan kaçınılması önerilmektedir.

Kafur Kullanımı;

Öksürük için: Boğaz ve göğüse kafur içeren merhemler sürebilirsiniz. FDA onaylı olarak % 11’den az konsantrasyonlarda kafur içeren kremlerin göğüs bölgesine sürülümü güvenli olarak onaylanmıştır.

Cilt kaşıntıları için: Kafurun, % 3 ile % 11’lik konsantrasyonlarda kaşıntı veya tahrişi gidermek için cilt üzerinde kullanımı FDA onaylıdır.

Eklem ağrıları için: % 3 ile % 11 arasında değişen konsantrasyonlarda, kafur içeren merhem tipik olarak günde üç ila dört kez kullanılır.

Osteoartrit için: Yapılan araştırmalarda; kafur, glukozamin sülfat ve kondroitin sülfat içeren masaj kremlerinin osteoartrit semptomlarının yaklaşık olarak yarısını giderdiği görülmektedir. Araştırmacılar, semptomları hafifleten ana maddenin kafur olduğuna inandıklarını belirtmişlerdir.

Böcek ısırıkları için: İlk araştırmalar mentol ve okaliptüs yağı ile birlikte kafur uygulamasının sivrisinek ısırıklarının boyutunu azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Kaynak: https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-709/camphor