İlham Veren Kadın: Coco Chanel

0
231

Asıl adı Gabrielle Bonheur Chanel olan Coco Chanel 1883’te Fransa’da doğmuştur. Küçük yaşta annesini kaybetmiş ve babası tarafından yetimhaneye bırakılmıştır. Kumaşlarla ilk tanışması Notre Dame Manastırı’nda başlamıştır. Tarihte iz bırakan birçok önemli kişi gibi Chanel’in de gençlik dönemleri zorluklarla geçmiş, bir yandan terzilik yaparken bir yandan da şarkıcılık yapmıştır.

“Time: Yüzyılın En Önemli 100 Kişisi” listesine giren tek modacı olan Coco Chanel, ilk mağazasını şapka tasarımcısı olarak Paris’te açmıştır. “Lüks rahat olmalı, aksi takdirde lüks değildir.” sözüyle moda anlayışının rahatlık üzerine olduğunu ifade eden Coco Chanel, maskülen ve sofistike giyim tarzlarını hayatımıza sokmuştur. Kadınları korse kullanmanın rahatsız edici hissinden kurtarmış ve giyim tarzındaki özgürlükçü yaklaşımını öncelikle kendi stiline yansıtmıştır. Tasarladığı kıyafetleri rahat ama zarif ayakkabılarla kombinleyen ünlü moda tasarımcısı, bugün neredeyse her kadının dolabında bulunan “küçük siyah elbise” ler ile bizleri tanıştırmıştır.  Üst üste taktığı aksesuarlar ile zenginleştirdiği sade tasarımları bugün moda dünyasında bir efsane haline gelmiştir. Yaşadığı dönemde, kadınlar için pantolonlar tasarlayıp, pantolonu kadınlar arasında yaygınlaştırmıştır.

Ölene kadar meslek hayatına devam eden Coco Chanel, 1930 yılında Atatürk’ün isteğiyle, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üniformalarını da tasarlamıştır. Bu üniformalar 1980 yılına kadar kullanılmıştır.

Erkek egemen bir toplumda aykırı duruşu ve kendine güveni farklılıklar yaratmasını sağlamıştır. İlk ve en büyük aşkı olan Boy Capel’i kaybettikten sonra gönlünü başka aşklara kapadığını söylese de, aşk hayatı devam etmiştir. İlişki yaşadığı Westminister Dükü’yle neden evlenmediği hakkında sorulan soruya “Bugüne kadar birkaç tane Westminster Düşesi olmuştur ancak dünyada yalnızca bir tane Chanel vardır.” yanıtını vermiştir.

Yazımızı Chanel’in kulaklara küpe olması gereken sözüyle bitirelim: “Moda uçar gider, stil ölümsüzdür.”