Güzellik ve Genler

0
202

Bazı insanlar için güzel bir yüze sahip olmak, tekrar tekrar para kazanabileceğiniz piyango bileti kazanmak gibidir.  Araştırmalar bize çekici olarak algılanan insanların daha iyi işlere sahip olma ve daha fazla para kazanma ihtimalinin daha yüksek olmadığını ancak daha olumlu kişilik özelliklerine sahip olduğunu söylüyor.

Elbette güzellik standartları, döneme, kültüre veya kişiye bağlı olarak değişebilir. Ne de olsa, bir sebeple “güzellik, bakanın gözünde” ifadesi var. Ancak, bazı kişilerin görünüşünün başkalarına fiziksel olarak çekici geldiği ve çekici olarak algılanan kişilerin bundan faydalanabileceği de doğrudur.

Peki genetik olarak bir insanı çekici kılan şeyi bulmak mümkün müdür? Şu anda, bilim adamları bir insanı çekici yapan şeyin ne olduğu hakkında çok az şey biliyorlar – en azından genlerine gelince.

PLOS Genetik dergisinde yayınlanan bir çalışmada, Wisconsin-Madison Üniversitesi İstatistik Bölümü öğretim üyelerinden Dr. Qiongshi Lu ve meslektaşları 4.383 kişide yüz çekiciliğine bağlı birkaç genin yerini belirlemek ve tanımlamak için çekicilik puanlama yöntemini kullandı. Çekiciliği derecelendirmek için, araştırmacılar katılımcılardan bireylerin fotoğraflarını puanlamalarını istedi. Her katılımcı 12 fotoğrafa baktı. Elde edilen çekicilik puanları genetik yapısına göre değerlendirilerek, korelasyon ve çaprazlama genler arandı. Araştırmacılar, bu genetik bilginin ortasında “bir avuç aday gen” buldular. Araştırmacıların analizi sonrasında çekicilik genlerinin cinsiyete göre değiştiği bilgisi sunuldu.

Kadınlarda, yüz çekiciliğiyle en yakından ilişkili genetik varyasyonlar, vücut kitlesini etkileyen genlerle veya bir kişinin ağırlığının ve boyunun ölçüsü ile bağlantılıydı. Erkeklerde, genetik varyasyonlar kan kolesterol seviyelerini etkileyen genlere bağlanmıştır. Araştırma yazarları, araştırmanın kan kolesterol seviyelerinin “testosteron ve diğer steroid hormonlarının sentezinde” bir rol oynadığını belirttiğine dikkat çekmiştir. Bu bilgi, çekicilik puanlarının neden bir kolesterol genine bağlı olduğunu açıklamaya yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte, bir kadının vücut kütlesi ve çekiciliği arasındaki korelasyon, çalışmanın sınırlamalarından birine işaret etmektedir: Araştırmacılar, çekiciliğin algılanmasında yaşın, fiziksel vücut şeklinin, yüz ifadesinin ve makyajın rolünü henüz çözememiştir. Güzellik genleri ile ilgili yapılan çalışmada bulunan her umut verici ilişki için, cevaplanmamış sorular kalmaktadır. Dr. Lu araştırma sonunda, diğer birçok insan özelliklerine benzer şekilde, bir kişinin çekiciliğini belirleyen bir ana gen olmadığını belirterek, güzelliğin çok sayıda genetik bileşenle ilişkili olduğunu ifade etmiştir.

Ancak Wisconsin-Madison Üniversitesi’ndeki araştırmacılardan yapılan yeni bir çalışma, güzelliğin arkasındaki genetiğin bir kısmını ortaya çıkarmıştır. Gen terapisi araştırmalarında tecrübesi olan plastik bir cerrah olan Dr. Charlie Chen “Genler, tek başına çekiciliğe dair tam bir resim anlatmazlar. Bir kişinin yaşam tarzı, bunu büyük ölçüde etkileyebilir. Sigara veya diyet gibi cilt dokularını etkileyen çevresel faktörler var” diyor. “Bu noktada, şimdi belirli fiziksel veya hormonal özellikleri belirleyen veya bunlarla ilişkili gen kısımlarını tanımlayabiliriz. Bu özellikler muhtemelen çok faktörlüdür, bu nedenle açılıp kapatılabilecek tek bir gen yoktur ”diye ekleyerek, bunun güzellikte bir sonraki sınır olabileceğini açıklıyor.

Çekicilik, yüzeysel olmaktan daha ilkel olabilen, sürekli gelişen bir tanımdır. Güzellik ve çekicilik arzusunun genlerin elle manipule edilerek tehlike oluşturacağı açıktır.

Kaynak: https://www.healthline.com/health-news/scientists-find-the-genes-that-determine-beauty