Göz Sağlığınız İçin Faydalı Gıdalar

0
100

Zayıf görüşün sadece yaşlanmanın bir parçası olduğunu varsayabilirsiniz ancak göz sağlığınızı artırmak için sağlıklı bir yaşam tarzı ve sağlıklı yiyecekler, gelecekteki göz sağlığı sorunları riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Göz sağlığınız için faydalı olan gıdaları sizler için listeledik.

Balık: Çoğu balık mükemmel bir omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Yağlı balıkların seçilmesi, balıktan alacağınız omega-3 miktarını arttırmaktadır. Omega-3 oranı en yüksek balıklar somon, alabalık ve uskumrudur. Bazı çalışmalar, omega-3 yağ asitlerinin erişkin gözlerin maküler dejenerasyon ve kuru göz sendromundan korunmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Esansiyel yağ asitleri ayrıca göz içi sıvısının gözden drenajına yardımcı olabilir, bu da yüksek göz basıncı ve glokom riskini azaltır.

Fındık: Bu sağlıklı atıştırmalık yüksek seviyede omega-3 içerir. Özellikle fındık, gözlerinizi yaşlanmadan kaynaklanan hasarlardan korumaya yardımcı olabilecek birçok E vitamini içerir.

Tohumlar: Tohumlarda da yüksek miktarda omega-3 ve E vitamini bulunur. Chia, keten, balkabağı, ayçiçeği ve kenevir tohumu omega-3’ün en bol bulunduğu kaynaklardandır.

Turunçgiller: Turunçgiller yüksek düzeyde C vitamini içerir. C vitamini, yaşa bağlı hasarları engellemek için tavsiye edilen bir antioksidandır. Limon, portakal ve greyfurt en iyi C vitamini kaynakları arasındadır.

Yapraklı Yeşil Sebzeler: Bu sebzeler yararlı zeaksantin, lutein, beta karoten ve ayrıca C vitamini bakımından zengindir.

Havuç: Vücutta A vitaminine dönüşen beta-karoten içerir. Vitamin A, görme için gereklidir.

Tatlı Patates – Tatlı patatesler beta-karoten bakımından zengindir ve iyi bir E vitamini kaynağıdır.

Sığır eti – Sığır eti, uzun süreli göz sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olan ve ayrıca yaşlanma nedeniyle görme kaybını ve makula dejenerasyonunu geciktirmeye yardımcı olabilecek yüksek düzeyde çinko içerir.

Yumurtalar: Yumurtalar, yaprak yeşilleri gibi lutein ve zeaksantin içerir, bu da yaşa bağlı görme kaybı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda E vitamini, A vitamini ve çinko için harika kaynaktır.

Su: Yeterince su içmek dehidrasyonun önüne geçebilir ve bu da kuru gözlerdeki semptomların azaltılmasına yardımcı olur.

Referans:

https:// www. edisoninst.com/ ten-foods-to-maintain-good-eye-health/

Önceki İçerikKanser Karşıtı Gıdalar
Sonraki İçerikÇikolata Yemek İçin Sağlıklı Nedenler
1983 yılında İzmir’de doğmuştur. İlk, orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamlamıştır. 2001-2005 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi İstatistik lisans eğitimine devam etmiştir. Lisans eğitimin ardından, özel sektörde bilgisayar yazılımı alanında çalışırken 2008 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Medikal İnformatik yüksek lisans eğitimine başlamış ve 2011 yılında mezun olmuştur. Profesyonel meslek yaşamına öğretim görevlisi olarak devam eden Taşbaş Ustaoğlu’nun 2014 yılında başladığı doktora eğitimi halen devam etmektedir. Klinik karar destek sistemleri ve sağlık bilişimi konularında çalışmalar yapmaktadır. Bilgi yönetiminin teknik ve sosyal boyutu özel ilgi alanıdır. Mesleki ilgi alanları dışında meditasyon, doğal taşlar ve aromaterapi ile ilgilenmektedir. Seyahat etmekten ve okumaktan hoşlanmaktadır. Bulimon.com kurucu ortağı ve içerik editörüdür.