Göz Sağlığınız İçin Faydalı Gıdalar

0
254

Zayıf görüşün sadece yaşlanmanın bir parçası olduğunu varsayabilirsiniz ancak göz sağlığınızı artırmak için sağlıklı bir yaşam tarzı ve sağlıklı yiyecekler, gelecekteki göz sağlığı sorunları riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Göz sağlığınız için faydalı olan gıdaları sizler için listeledik.

Balık: Çoğu balık mükemmel bir omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Yağlı balıkların seçilmesi, balıktan alacağınız omega-3 miktarını arttırmaktadır. Omega-3 oranı en yüksek balıklar somon, alabalık ve uskumrudur. Bazı çalışmalar, omega-3 yağ asitlerinin erişkin gözlerin maküler dejenerasyon ve kuru göz sendromundan korunmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Esansiyel yağ asitleri ayrıca göz içi sıvısının gözden drenajına yardımcı olabilir, bu da yüksek göz basıncı ve glokom riskini azaltır.

Fındık: Bu sağlıklı atıştırmalık yüksek seviyede omega-3 içerir. Özellikle fındık, gözlerinizi yaşlanmadan kaynaklanan hasarlardan korumaya yardımcı olabilecek birçok E vitamini içerir.

Tohumlar: Tohumlarda da yüksek miktarda omega-3 ve E vitamini bulunur. Chia, keten, balkabağı, ayçiçeği ve kenevir tohumu omega-3’ün en bol bulunduğu kaynaklardandır.

Turunçgiller: Turunçgiller yüksek düzeyde C vitamini içerir. C vitamini, yaşa bağlı hasarları engellemek için tavsiye edilen bir antioksidandır. Limon, portakal ve greyfurt en iyi C vitamini kaynakları arasındadır.

Yapraklı Yeşil Sebzeler: Bu sebzeler yararlı zeaksantin, lutein, beta karoten ve ayrıca C vitamini bakımından zengindir.

Havuç: Vücutta A vitaminine dönüşen beta-karoten içerir. Vitamin A, görme için gereklidir.

Tatlı Patates – Tatlı patatesler beta-karoten bakımından zengindir ve iyi bir E vitamini kaynağıdır.

Sığır eti – Sığır eti, uzun süreli göz sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olan ve ayrıca yaşlanma nedeniyle görme kaybını ve makula dejenerasyonunu geciktirmeye yardımcı olabilecek yüksek düzeyde çinko içerir.

Yumurtalar: Yumurtalar, yaprak yeşilleri gibi lutein ve zeaksantin içerir, bu da yaşa bağlı görme kaybı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda E vitamini, A vitamini ve çinko için harika kaynaktır.

Su: Yeterince su içmek dehidrasyonun önüne geçebilir ve bu da kuru gözlerdeki semptomların azaltılmasına yardımcı olur.

Referans:

https:// www. edisoninst.com/ ten-foods-to-maintain-good-eye-health/