Çikolata Yemek İçin Sağlıklı Nedenler

0
186

Çikolata, içeriğindeki kakao ile sağlığımıza çok sayıda  katkı sunmaktadır. Damaklarımızda hoş bir tat bırakan çikolatadan fayda sağlamak için kakao oranının en az %70 olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Düşük Tansiyon: Kakao tüketimi, daha düşük kardiyovasküler olay oranları (kalp kasına zarar verebilecek durumlar) ile ilişkilendirilmiştir ve kalp hastalığına karşı koruma sağlamaktadır.

Antioksidan Özellikler: Kakao, güçlü antioksidan özelliklerine sahip, doğal olarak oluşan birçok bileşik içerir; bu da kansere, kalp ve serebrovasküler hastalıklara neden olduğu düşünülen zararlı serbest radikallerden vücudu temizlemeye yardımcı olur.

Sağlıklı Endotel Fonksiyonu: Kakaoda bulunan flavonoidler, vücudun kan damarlarının içini kaplayan hücrelerin sağlıklı çalışmasını sağlar.

Düşük Kolesterol Seviyeleri: Kalp sağlığını desteklemeye ek olarak, kakao kötü kolesterol (LDL) seviyelerinin düşürülmesine de yardımcı olabilir.

Sağlıklı Mood’u Teşvik Etmek: Ölçülü olarak tüketildiğinde bitter çikolata içerisindeki kakao, davranış, iştah, uyku ve cinsel istek ve ilginin yanı sıra ruh halini düzenlemede yardımcı olan serotonin seviyelerini artırabilir.

Daha İyi Bilişsel İşlev: Kakaodaki flavonoidlerin yaşa bağlı bilişsel (yani zihinsel) düşüşün yavaşlaması ve bilişsel işlevlerin desteklenmesi (akıl yürütme, bellek, dikkat ve dil) üzerinde olumlu bir etkisi olduğu rapor edilmiştir.

Enflamasyon Üzerindeki Etkisi: Düzenli olarak az miktarda bitter çikolata tüketimi iltihabı azaltabilir; araştırmalar, kakaodaki flavonoid konsantrasyonunun, vücutta iltihaplanmaya yanıt olarak arttığı bilinen karaciğerde üretilen bir madde olan C-reaktif protein (CRP) seviyelerinin düşürülmesinden sorumlu olduğunu göstermiştir.

Kilo Bakımı: Düzenli egzersizle birlikte kakaodaki flavonoidler, insülin direncinin önlenmesine yardımcı olabilmektedir.

Referans:

https:// www. edisoninst.com/ the-benefits-of-eating-chocolate-yes-thats-right-chocolate/