Çikolata Yemek İçin Sağlıklı Nedenler

0
70

Çikolata, içeriğindeki kakao ile sağlığımıza çok sayıda  katkı sunmaktadır. Damaklarımızda hoş bir tat bırakan çikolatadan fayda sağlamak için kakao oranının en az %70 olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Düşük Tansiyon: Kakao tüketimi, daha düşük kardiyovasküler olay oranları (kalp kasına zarar verebilecek durumlar) ile ilişkilendirilmiştir ve kalp hastalığına karşı koruma sağlamaktadır.

Antioksidan Özellikler: Kakao, güçlü antioksidan özelliklerine sahip, doğal olarak oluşan birçok bileşik içerir; bu da kansere, kalp ve serebrovasküler hastalıklara neden olduğu düşünülen zararlı serbest radikallerden vücudu temizlemeye yardımcı olur.

Sağlıklı Endotel Fonksiyonu: Kakaoda bulunan flavonoidler, vücudun kan damarlarının içini kaplayan hücrelerin sağlıklı çalışmasını sağlar.

Düşük Kolesterol Seviyeleri: Kalp sağlığını desteklemeye ek olarak, kakao kötü kolesterol (LDL) seviyelerinin düşürülmesine de yardımcı olabilir.

Sağlıklı Mood’u Teşvik Etmek: Ölçülü olarak tüketildiğinde bitter çikolata içerisindeki kakao, davranış, iştah, uyku ve cinsel istek ve ilginin yanı sıra ruh halini düzenlemede yardımcı olan serotonin seviyelerini artırabilir.

Daha İyi Bilişsel İşlev: Kakaodaki flavonoidlerin yaşa bağlı bilişsel (yani zihinsel) düşüşün yavaşlaması ve bilişsel işlevlerin desteklenmesi (akıl yürütme, bellek, dikkat ve dil) üzerinde olumlu bir etkisi olduğu rapor edilmiştir.

Enflamasyon Üzerindeki Etkisi: Düzenli olarak az miktarda bitter çikolata tüketimi iltihabı azaltabilir; araştırmalar, kakaodaki flavonoid konsantrasyonunun, vücutta iltihaplanmaya yanıt olarak arttığı bilinen karaciğerde üretilen bir madde olan C-reaktif protein (CRP) seviyelerinin düşürülmesinden sorumlu olduğunu göstermiştir.

Kilo Bakımı: Düzenli egzersizle birlikte kakaodaki flavonoidler, insülin direncinin önlenmesine yardımcı olabilmektedir.

Referans:

https:// www. edisoninst.com/ the-benefits-of-eating-chocolate-yes-thats-right-chocolate/

Önceki İçerikGöz Sağlığınız İçin Faydalı Gıdalar
Sonraki İçerikKafur Kullanımı
1983 yılında İzmir’de doğmuştur. İlk, orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamlamıştır. 2001-2005 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi İstatistik lisans eğitimine devam etmiştir. Lisans eğitimin ardından, özel sektörde bilgisayar yazılımı alanında çalışırken 2008 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Medikal İnformatik yüksek lisans eğitimine başlamış ve 2011 yılında mezun olmuştur. Profesyonel meslek yaşamına öğretim görevlisi olarak devam eden Taşbaş Ustaoğlu’nun 2014 yılında başladığı doktora eğitimi halen devam etmektedir. Klinik karar destek sistemleri ve sağlık bilişimi konularında çalışmalar yapmaktadır. Bilgi yönetiminin teknik ve sosyal boyutu özel ilgi alanıdır. Mesleki ilgi alanları dışında meditasyon, doğal taşlar ve aromaterapi ile ilgilenmektedir. Seyahat etmekten ve okumaktan hoşlanmaktadır. Bulimon.com kurucu ortağı ve içerik editörüdür.